Příběh beskydských jurt

Podhůří Těšínských Beskyd je od pradávna místem, kde se střetávaly kultury, proplétaly osudy čtyř národů (Češi, Poláci, Němci a Židé), kde byl život vždy o něco drsnější a těžší. Lidé odsud odcházeli a přicházeli, zatímco pohanský bůh bouře, hromu a blesku zvaný Perun, jehož sochu najdete na nedalekém vrcholu hory Ropice, dohlížel na vzájemné porozumění mezi všemi, pro které se tento rázovitý kraj stal alespoň na chvíli domovem.

Dnes je podhůří Těšínských Beskyd vyhledávaným turistickým cílem, ale duch dříve drsného života, který si často nic nezadal s osudy nomádských kmenů daleké asijské stepi, stále dobře rozpoznáte například díky srdečnosti a pohostinnosti místních, místy stále zcela nedotknuté přírodě nebo opravdovém klidu, který už v mnoha jiných turistických destinacích rozhodně nebývá zvykem. Právě proto je kraj v dnešní hektické době stále vyhledávanějším místem k zasloužené relaxaci.

Ačkoliv lidí, kteří by neměli žádnou představu o podobě jurty, není ani ve středoevropském prostoru mnoho, skutečnou energii a atmosféru poznal na vlastní kůži málokdo. Jsme přesvědčeni, že pobyt v jurtě je příliš inspirující zážitek, než aby zůstal výsadou orientálních či environmentálních nadšenců. Rozhodli jsme se proto vybudovat jurty Ulán a Bátar, odkazující svými jmény k metropoli vzdálené země, která dala tato obydlí před 3 tisíci let světu a přizpůsobit je zároveň požadavkům a standardům současného turistického ruchu.

Pokud vám pobyt v našich jurtách přinese nevšední zážitek a zkušenost, splnil se nám sen. A protože principem jurty je prostoupení vnějšího prostředí do vnitřního mikrokosmu, nepochybujeme, že podhůří Beskyd na Česko-Polsko-Slovenském trojmezí je tím nejlepším místem, kde si magii Jurty vychutnáte opravdu naplno.